Lezing symboliek van de Byzantijnse Liturgie
Op 12 april vierden we in de St. Agathakerk een Goddelijke Liturgie volgens de Byzantijnse Ritus. De Byzantijnse liturgie verschilt in vorm en stijl van de Latijnse Mis. Zij kent een rijke symboliek, gebruik van iconen, wierook, veel gezongen gebeden en een sterk contemplatief karakter. De viering duurt doorgaans iets langer dan een gewone zondagse Mis. Dat hebben veel mensen, misschien zelfs wel aan den lijve, ondervonden. Ook de wijze van communiceren is anders: de gelovigen ontvangen de Heilige Communie onder beide gedaanten, met een liturgische lepel.

Er zijn mensen die het te lang en te uitgebreid vinden en er zijn mensen die het prachtig vinden. Maar voor alle mensen geldt dat de betekenis en symboliek van alles wat er gebeurd eigenlijk niet duidelijk is.
Het thema van dit nummer van Wil’skracht is “thuis voelen”. Misschien dat u, juist omdat u niet helemaal begreep wat er gebeurde, u niet thuis voelde. Daarom vroegen heel wat parochianen of de symboliek van deze liturgie een keer uitgelegd kan worden.
Dat gaat gebeuren! Ik zal dit doen tijdens de inloopochtend in het Paus Franciscus Huis op dinsdag 22 september om 10:00 uur. Ik heb al eerder iets verteld over de liturgie en de herkomst ervan, maar deze keer zal ik vooral inzoomen op de symboliek. Ik neem een aantal voorwerpen mee die worden gebruikt in de liturgie en probeer u zo mee te nemen in de symboliek van deze eeuwenoude Liturgie.
U bent er toch ook bij?


